Spring naar inhoud
  • Grootste aanbod huurwoningen
  • Automatiseer jouw zoektocht
  • Direct updates bij nieuw aanbod
  • Vertrouwd sinds 2010
  • Grootste aanbod huurwoningen
  • Grootste aanbod huurwoningen
  • Automatiseer jouw zoektocht
  • Direct updates bij nieuw aanbod
  • Vertrouwd sinds 2010
  • Grootste aanbod huurwoningen
Sleutel in deur

Amsterdamse huurprijzen naar inkomen

Het blijft onrustig in huurland. Door allerlei veranderingen in de huurregels ontstaan er ongewenste situaties, en allerlei partijen proberen creatief te denken om die situaties het hoofd te bieden. Neem de gemeente Amsterdam. Een denktank heeft een manifest gepubliceerd met voorstellen voor het aanpakken van de woningmarkt in onze hoofdstad. Een duidelijk probleem in Amsterdam is dat er nauwelijks woningen te vinden zijn met een huur tussen de € 650 en € 1.000. De woningen met een huur tot € 650, dat zijn de sociale huurwoningen. In de vrije sector – waar je op aangewezen bent als je niet sociaal kunt huren – begint de huurprijs meestal pas vanaf € 1.000.

Eén van de voorstellen in het manifest is een proef met het koppelen van de huur aan het inkomen en de populariteit van de woning. De maandelijkse huurprijs van een woning is dan dus niet (alleen) meer afhankelijk van de objectieve kenmerken van de woning zelf, maar aan de ene kant van de plek waar deze staat – en aan de andere kant van het inkomen van de huurder. Huurwoningen op populaire plekken in de stad worden daarmee duurder. Maar ook omgekeerd: huren op minder hippe plekken wordt dan goedkoper.

Ook zouden de regels voor het krijgen van Huurtoeslag aangepast moeten worden. Nu is het ontvangen van huurtoeslag alleen mogelijk bij een huur tot € 652,52. Betaal je meer huur – dan kun je gewoon geen Huurtoeslag krijgen. Dat maakt huren in de vrije sector voor veel mensen onbetaalbaar. Door die grens los te laten kunnen ook mensen met een wat lager inkomen terecht in een vrije sector woning.

De Amsterdamse plannen lijken sterk op het experiment ‘Huur op maat’, van de Stichting Experimenten Volkshuisvesting (SEV). Er wordt over de mogelijkheden gesproken met minister Donner van Binnenlandse Zaken.

Veelgestelde vragen

Wat is het grootste probleem op de Amsterdamse huurmarkt volgens de denktank?

Er is een groot tekort aan huurwoningen in Amsterdam met een huurprijs tussen de € 650 en € 1.000. Sociale huurwoningen gaan tot € 650, terwijl de vrije sector meestal pas begint vanaf € 1.000, waardoor er een 'gat' ontstaat in het aanbod.

Welk nieuw voorstel is er om de huurprijs van woningen te bepalen?

Een van de voorstellen is om de huurprijs te koppelen aan het inkomen van de huurder én de populariteit van de locatie. Dit betekent dat woningen op populaire plekken duurder worden, en op minder populaire plekken juist goedkoper.

Hoe wil men de toegang tot Huurtoeslag aanpassen?

De plannen omvatten het loslaten van de huidige huurgrens voor Huurtoeslag, die nu op € 652,52 ligt. Door deze grens te verwijderen, kunnen ook mensen met een lager inkomen in aanmerking komen voor Huurtoeslag bij een vrije sector woning.

Wat is het doel van het aanpassen van de Huurtoeslag-regels?

Het doel is om vrije sector woningen toegankelijker en betaalbaarder te maken voor mensen met een wat lager inkomen. Nu is het voor hen vaak onmogelijk om een vrije sector woning te huren, omdat ze geen Huurtoeslag kunnen krijgen bij een huur boven de huidige grens.